Kozmonotun cenazesinden ne çıktı: Paralel Diyanet | Kim bu Usame er-Rifai

Gaziantep’te yaşamını yitiren uzaya giden ilk Suriyeli ve 2. Arap olma unvanına sahip Eski Tümgeneral Muhammed Faris’in İstanbul’daki gıyabi cenaze namazından Suriye’den kaçıp Türkiye’ye gelerek burada bir ‘tarikat’ kuran Usame Er-Rıfai çıktı.

Suriyeli ilk kozmonot olan Faris için Fatih Camisi’nde toplanan kalabalık ikindi namazına müteakip gıyabi cenaze namazı kıldı. Eski Tümgeneral Muhammed Faris’in cenazesinin Suriye’nin Azez kentinde düzenlenen törenin ardından defnedildiği öğrenildi.

Öte yandan İstanbul’da kılınan gıyabi cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı bir imam yerine ‘Suriye İslam Konseyi’ isimli 2014’te İstanbul’da kurulan bir grubun ‘Suriye Baş Müftüsü’ seçtiği ve Suriye’den Beşar Esad muhalifi olduğu için kaçıp Türkiye’ye sığındığı ortaya çıkan Usame er-Rifai’nin kıldırması dikkat çekti.

USAME ER-RIFAİ KİMDİR

Şeyh Usame el-Rifai 1944’te Suriye’nin başkenti Şam’da doğdu. Babası da kendisi gibi bir ‘din alimi’ olan Abdulkerim el-Rıfaïdir. Üniversite eğitimini Şam Üniversitesi’nde Arap dili üzerine alan Usame el-Rıfai din adamlığı görevine ise 1971’deki mezuniyetisonrasında Şam’da babasının adını alan Abdulkerim el-Rifai camiinde imam olarak başladı.

HAFIZ ESAD’DAN KAÇTI

1970’li yılların sonların Suriye’de rejim ile İslami gruplar arasında yaşanan ve ayaklanmayla sonuçlanan süreçte Hafız Esad tarafından “Müslüman Kardeşler” grubuna bağlı olduğu açıklandı. Rıfai 1981’de Suriye’den kaçarak Suudi Arabistan’a sığındı 2000 yılına kadar burada yaşadı.

BEŞAR ESAD İLE GERİ DÖNDÜ

Baba, Hafız Esad’ın ölümü ve oğlu Beşar Esad’ın yönetime geçmesi sonrası tekrar ülkeye dönen Rıfai başkentte etkin bir ‘alim’ olarak dini çalışmalara devam etmeye başladı.

Kardeşi Sariya el-Rıfai ile birlikte etkin olduğu Zeyd Cemaati’ni kurdu. Ayaklanma günlerinde ise muhaliflerin yanında pozisyon alan Rıfai’ye Şam’daki Abdulkerim el-Rıfai camiisinde cemaati ile birlikte Ağustos 2011’de Suriye güvenlik güçlerince müdahalede bulunuldu.

TÜRKİYE’YE KAÇIP YENİ ‘TARİKAT’ KURDU

Kısa bir süre sonra ülkeyi terk eden Rıfai, Türkiye’ye geldi ve Şam Alimler Birliği hareketini Suriye’den gelen diğer ‘din adamları’nın katılımıyla yeniden ayaklandırma girişimine soyundu.

İSTANBUL’DA SURİYE İSLAM KONSEYİ KURUP MUHALİFLERE FETVA VERDİ

Nisan 2014’te ise İstanbul’da Suriye İslam Konseyi’ni kurarak Suriye’de muhalifleri destekleyen ve muhalif kitlenin fetva/görüş ihtiyacını karşılayan bir yapıya liderlik etmeye başladı.

KENDİ KURDUĞU KONSEY ‘SURİYE BÜYÜK MÜFTÜSÜ’ İLAN ETTİ

2021 Kasım ayında Beşar Esed’in Suriye Büyük Müftülüğü makamını lağveden kararı muhalifler tarafından kabul edilmezken Suriye İslam Konseyi Usame el-Rıfai’nin Suriye Büyük Müftüsü olarak seçildiğini duyurdu.

Arda Ormancı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x